Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řeč těla prozradí více než slova

8. 5. 2007

Proč je důležité zvládat řeč těla         

Při setkání s neznámým člověkem si vždy nejprve utváříte první dojem. Významnou roli v tom, jak na Vás zapůsobí, přitom hraje právě řeč jeho těla (postoj, gesta a mimika). Signály, jež do okolí lidské tělo při komunikaci vysílá, vnímá nezasvěcený člověk automaticky, aniž by si uvědomil jejich význam.

Personalisté a personální manažeři však bývají v této oblasti důkladně proškoleni a vědí, co se za kterým gestem ukrývá. Snadněji tak prokouknou, zda máte strach, jste sebejistí, uzavření apod. Během pohovoru tak nebude potenciální zaměstnavatel dávat pozor jen na to, CO říkáte, ale i JAK to říkáte.

O tom, zda uchazeč uspěje, ovlivní z celých 85 % celkový dojem, jímž na personalistu zapůsobí. Dokazují to výzkumy vědců z amerických univerzit. Na důležitosti řeči těla se shodují i zaměstnavatelé. Když jim přijde na pohovor během dne hned několik kandidátů, většinou jim utkví v paměti ti s největším charizmatem.

Na co si dát pozor

První dojem si personalista utvoří během počátečních tří vteřin. Ještě dříve než něco řeknete, on už přijímá signály vysílané Vaším tělem. Vaše gestikulace a mimika mu napoví, zda opravdu mluvíte pravdu. Snažte se tedy působit sebevědomě. Váš projev bude o to přesvědčivější, čím více budete věřit tomu, co říkáte.

Chovat se sebejistě není při pohovoru zrovna jednoduché, protože Vás pravděpodobně do určité míry zároveň svazuje tréma.

Následující rady Vám pomohou vzbudit dobrý dojem:

  • Když podáváte ruku, nesmí být jako leklá ryba.
  • Nehrbte se. Při rozhovoru seďte vzpřímeně, ale přitom pohodlně. Opřete se a neseďte jen na krajíčku.
  • Neuhýbejte pohledem, personalistovi se dívejte do očí. S délkou pohledu to ale zároveň nepřehánějte, mohlo by to působit nepříjemně, až vyzývavě.
  • Dávejte si pozor na své ruce a nohy. Typickými projevy nervozity jsou například bubnování prsty, žmoulání kousku oblečení, schovávání noh pod židli, kopání do stolu apod.
  • Ruce také nikdy nekřižte, znamenalo by to zaujmutí obranné pozice.
  • Mnutí nosu či protírání očních víček může prozradit lháře.
  • Skloněná hlava ukazuje na bojácnost a uhýbavost, podrbání ve vlasech pak na nejistotu.

Co zapůsobí pozitivně

Dobrý dojem jednoznačně vzbudí upřímný úsměv. Je ale poznat, jestli se usmíváte zevnitř, nebo úsměv hrajete a svaly v obličeji máte ztuhlé. Velmi pozitivně také působí jakási ochota při rozhovoru spolupracovat. Například to, že svůj souhlas a empatii vyjadříte ve vhodných okamžicích pokýváním hlavy apod.

Největším oříškem však bývá kontrolovat pohyb rukou (už jsme naznačili, čeho se vyvarovat). Během rozhovoru je pak nechte uvolněně ležet na opěrkách židle, případně na klíně. S gestikulací to příliš nepřehánějte, můžete ale například několikrát na okamžik použít signál „otevřených dlaní“. Při něm směřují Vaše otevřené dlaně směrem k personalistovi (viz foto nahoře) a vzbuzují dojem vstřícnosti.

Všeho s mírou

Na řeč těla je v personalistice bezesporu kladen velký význam. I potenciální zaměstnavatelé si však uvědomují, že s uchazečem při interview cloumá tréma a jeho tělesný projev tak může být zkreslený. K nevědomky vysílaným signálům tedy přihlížejí při svém rozhodování jen do určité míry.

Některé výše zmíněné prvky komunikace si můžete zkusit doma natrénovat před zrcadlem, nebo s členy rodiny. Snahou ovládnout svá gesta a mimiku se však u pohovoru nenechte příliš svázat. Ponechte si dostatek prostoru, abyste se mohli plně soustředit na to, co říkáte.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář