Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trpíte záněty močových cest? Zapomeňte na saunu!

5. 5. 2007
Zánět močových cest je onemocnění typické pro ženy. Kdy jsou nejvíce ohroženy, jak se zánět projevuje a co lékaři doporučují a co spíše nedoporučují při jeho léčení? To jsou otázky pro MUDr. Miloslava Šincla z pražské Urologické kliniky.

Existuje věk, ve kterém jsou ženy více ohroženy záněty močového ústrojí?

Toto onemocnění je typické pro ženy a provází je od začátku jejich života do jejich pozdního stáří. Maximum výskytu kopíruje hormonální změny, např. období menstruace, těhotenství, nebo přechodu. Dalším faktorem zvyšující riziko onemocnění jsou zákroky v oblasti genitálu ženy, nízký příjem tekutin pacientkou, nebo tzv. "novomanželská cystitida" postihující ženy se zvýšenou sexuální aktivitou na počátku vztahu.

Postihují záněty močových cest častěji těhotné a lidi s cukrovkou?

Ano, těhotné díky hormonálním změnám v organizmu, a to hlavně z důvodu kolísání hladiny estrogenu. Toto způsobí, že sliznice dolních močových a pohlavních cest jsou pak různě kolonizované bakteriemi. Dále například snížení faktorů obranyschopnosti, jako pH sekretů, ovlivnění motility dolních močových cest atd. U diabetiků je to způsobeno hlavně při špatné kompenzaci choroby, což je spojeno s vysokým obsahem cukru v moči. To způsobuje rychlejší množení bakterií.

Je vždy začínající zánět provázen pálením a řezáním při močení? Kdy vyhledat lékaře?

Ne, infekce může probíhat i bez příznaků, anebo jen s nepatrnými příznaky. Většinou jsou příznaky natolik typické, že pacienti, kteří toto onemocnění již někdy prodělali nemají pochybnosti o tom, co se to s nimi děje. Vyhledat lékaře je nejlepší co nejdříve po zpozorování příznaků, jako je pálení či řezání při močení, výtok, bolesti podbřišku, časté močení v malých porcích, nebo jen nucení bez močení. Pokud se objeví krev, je nutné lékaře navštívit i když ostatní příznaky mezitím samy odezněly.

Jsou vždy při léčbě zánětů močových cest nasazena antibiotika? Jak jinak se dají tyto záněty léčit?

Pokud je způsoben zánět močových cest bakteriemi, je nutné nasadit antibiotika, či chemoterapeutika, která jsou k organizmu šetrnější. Ne vždy však musí jít o zánět bakteriální. Záněty močových cest mohou být virového či jiného původu. V takovémto případě ale o dalším postupu rozhodne váš urolog. První pomocí při zánětu je zvýšení množství přijímaných tekutin, také se musíme držet v teple a vyhledat lékařskou pomoc. Potravinové doplňky, tedy ty, které si zakoupíte bez předpisu, vás nevyléčí. Ty jen zmírní příznaky, které onemocnění provází.

Co byste pacientkám s infekcí močových cest doporučil?

1) V případě akutní infekce doporučujeme klidový režim v teple a pitný režim cca 7-10 dní.

2) Na pití doporučujeme spíše vodu, uklidňující bylinné čaje (heřmánek, řepík, šípkový čaj, meduňku, měsíček). Čaje s diuretickým účinkem, např. spec. Urologicaea (známý urologický čaj), nedoporučujeme, neb působí spíše dráždivě.

3) Rovněž tak není vhodné pití velkého množství černého čaje, kávy, alkoholu.

4) Nejsou vhodná ani příliš slaná a kořeněná jídla.

5) Pacienti, kteří na toto onemocnění trpí častěji, by se měli vyvarovat prochlazení, střídání teplot (sauna, horké koupele a poté pobyt v chladnu). Dobře působí např. stejnoměrné suché teplo.

Děkujeme za rozhovor.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

záněty

(katuška, 24. 8. 2010 10:10)

Na záněty se dá doporučit teplo, bylinné koupele, bylinky a vitamíny. Dále též enzymy, curenzym apod..